Takside akıllı durak sistemi

Abidos Bilişim Teknolojileri tarafından geliştirilen ve “Taksi Rehberi” adı verilen uygulama, taksi duraklarının teknolojinin tüm imkânlarından faydalanarak daha kazançlı, daha kaliteli, daha ekonomik ve daha güvenli hizmet vermesini sağlıyor.

Sosyal Hit: 1719 / Yorum: 0 / 19 Haziran 2015 12:20
Takside akıllı durak sistemi
-A +A

 Sistemin kullanılabilmesi için taksilere, uygulamanın yüklü olduğu, GSM ve GPS desteği olan bir tablet bilgisayar, duraklara ise internet bağlantısı olan bir bilgisayar yeterli oluyor. İlk olarak Bursa’daki Emek Korupark Taksi, Namazgâh Merkez Taksi, Vişne Taksi ve Taxiland ile uygulamaya giren Taksi Rehberi’nin diğer şehirlerdeki taksi duraklarında da önümüzdeki aylarda yaygınlaşması bekleniyor.

Otomatik sıra avantajı

Abidos Bilişimin Kurucusu ve Uygulamanın mimarı olan Fatih Bilgin, Taksi rehberinin, özellikle çok noktada bekleme yeri olan ve araç bekleten duraklar için tüm sıra tartışmalarını ortadan kaldıracağını belirtiyor.

Araçlar adım adım takip edildiği için durak yetkililerinin belirlediği yerden geçen ya da belirlediği alana giren taksi merkez bilgisayardaki sıraya otomatik olarak kaydedilebiliyor.

Ayrıca şoförler de araçlardaki tablet bilgisayarlarda sıraya girdiği andan itibaren sıralarını görüyor ve önlerindeki araçlar işe çıktıkça sıralarını anlık olarak takip edebiliyorlar.

Rehberi indir

Müşteri, cep telefonundan taksi rehberini indiriyor. Taksi rehberinden taksi ihtiyacı olduğu zaman taksi çağır butonuna basıyor. Müsait durumda bulunan taksi şoförü, “yeni müşteriniz var” butonuyla müşterinin çağrısını onayladığı zaman adresi, telefonu ve konumu tablet cihazda görünüyor. Aynı zamanda müşterinin telefonunda gelen aracın plakası, şoför adı, araç modeli ve konumu görünüyor. Cihaz navigasyon özellikleri de taşıdığı için Müşterinin konumunu gösterme ve en kısa güzergâhı belirleme imkânı sağlıyor. Müşteri de taksi de adım adım birbirinin konumunu izleyebiliyor. Böylece adres bulamama, gereksiz bekleme, zaman kaybı ve benzin israfı yaşanmıyor.

Yolculuk bittiğinde müşteri dilerse memnuniyet derecesini uygulamaya işleyebiliyor.

Akıllı Durak Yönetimi

Durak Merkezine telefon ile gelen taksi talepleri durak bölgesinde ise sıradaki araca, durak bölgesi dışında ise müşteriye en yakın taksiye durak görevlisi tarafından gönderiliyor. Sistem yolcuyu kabul eden aracı durak sırasında ise otomatik olarak sıra dışına atıyor. Diğer araçların sırasını değiştiriyor. Devamlı müşterilerin adresleri sistemde tanımlı olduğu için iş başına taksi yönlendirme süresi 5 saniye sürüyor.

Durak yöneticisi ekranında yolcuya yönlendirilen araçları, alınan yolcuları ve tamamlanan işleri anlık olarak görebiliyor.

Taksi Rehberi, müşteri bilgi sistemi oluşturmaya da uygun. Sistemde kayıt oluşturulduğu andan itibaren durak yöneticisi, kayıt numarasından ya da firma adı, telefon numarası veya şahıs ismi girerek sistemde arama yaptığında müşterinin kayıtlı konum, telefon, adres bilgilerini ve kaydedilen adres tarifi ile özel notlarınızı ekranda görebilir. Taksi göndermek isterse tek tuşa basmak yeterli.

Tüm seyir, kayıt altında

Uygulama, GPS sinyallerini takip ederek araç güzergâh ve hız hareketlerini merkez bilgisayarına kaydediyor. Durak yöneticisi istediği an internet bağlantılı herhangi bir bilgisayardan sistemin yönetim sayfasına şifre ile giriş yaparak geçmişe yönelik kayıtları takip edebiliyor.

Acil İmdat Butonu

Sisteme dâhil edilen Acil İmdat Butonu ile merkeze anında sesli ve görsel uyarı gönderilebiliyor. İmdat çağrısı alındığında güvenlik birimlerinin bilgilendirilmesi durak görevlisi tarafından yapılıyor.

Kurumsal Taksi Çağrı Sistemi Devamlı taksi kullanan ve kurumlarındaki taksi çağırma noktalarında internet bağlantısı bulunan işletmelerin kullandığı bir uygulama olan Kurumsal Taksi Çağrı Sistemi yapısında şirketlerin adresi sisteme üyelik ile kaydediliyor. Taksi ihtiyacı olduğunda ana ekrandan TAKSİ ÇAĞIR butonuna tıklamak ise yeterli. İşyeri, gelen taksinin plakasını ve adım adım gelişini ekrandan takip edebilir.

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
2012 Byte Dergisi tüm hakları saklıdır Haber Yazılımı Haber Scripti