İşte Sony'nin çok konuşulacak akıllı peruğu

Bu haberde yeni bir kellik ilacından bahsetmeyeceğiz. Aksine normal hayatında peruk kullananlar için Sony'nin yeni teknolojik çözümünü tanıtacağız. Evet... Ne akıllı kol saati ne de Google'ın akıllı gözlüğü... Sony giyilebilir teknolojilerde hayal gücünü zorlayan 'akıllı peruk' patentiyle dikkatleri üzerine çekmeyi başardı.

BİLİM Hit: 1345 / Yorum: 0 / 26 Kasım 2013 17:24
İşte Sony'nin çok konuşulacak akıllı peruğu
-A +A

Teknoloji devlerinin bugünlerde yoğun ilgi gösterdiği giyilebilir teknolojilerde şirketler hayal gücünde sınır tanımıyor. Son olarak Google'a bağlı Motorola'nın edindiği dövme patentinin ardından bu kez de Sony akıllı peruk ile giyilebilir teknolojilerde yepyeni bir kapıyı ardına kadar açtı.

Sony'nin mayıs ayında aldığı ancak bu hafta kamuoyuna duyurduğu Akıllı Peruk patenti iletişimde yeni bir yöntem olarak düşünülebilir. SmartWig ismini taşıyan patente göre perfuk navigasyon sistemini kullanacak ve lazer-kamera işaretleme sistemiyle sağlık sektörü başta olmak üzere birçok alanda kullanılabilecek. Örneğin telefonunuza gelen çağrı veya SMS'lerden de yine peruğunuz sayesinde haberiniz olacak. Yani örneğin çağrı aldığınız esnada peruğunuz size hafif bir titreşim gönderecek ve telefonu duymama şansınız ortadan kalkacak.

İlerleyen yıllarda beyin dalgalarını da kullanması beklenen ve düşünce gücüyle aktivitelerin yapılabilmesi beklenen akıllı peruk şimdilik sadece patent aşamasında.

Peki Sony neden bu sistemi bir peruğa kurmayı tercih etti? Sony'ye göre dünya genelinde pek çok kişi (saçı olmayan veya moda olması nedeniyle) peruk kullanıyor ve bu nedenle kol veya göze gelecek bir teknoloji yerine akıllı peruk daha kapsamlı olarak iş görebilir.

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
2012 Byte Dergisi tüm hakları saklıdır Haber Yazılımı Haber Scripti