Gmail kullanıyorsanız aman dikkat!

Google’ın popüler e-posta servisi Gmail’e eklenen yeni özellikler kullanıcıların başına iş açabilir.

Sosyal Hit: 1735 / Yorum: 0 / 26 Aralık 2013 17:43
Gmail kullanıyorsanız aman dikkat!
-A +A

Kısa süre önce Gmail servisi dahilinde mail yolu ile gönderilen fotoğrafların otomatik olarak gösterileceğini duyuran Google’ın ardından güvenlik şirketleri harekete geçti. Gelişmiş algoritmalarla fotoğrafların içine yüklenebilecek olası zararlı kodların e-posta hesaplarını rahatlıkla ele geçirebileceğine dikkat çeken yetkililer, bu özelliğin kullanıcıya faydadan çok zarar getirebileceği uyarısında bulunuyor.

Ancak sorun sadece bu değil. Gmail’e eklenen fotoğrafların içine yerleştirilebilecek kod sayesinde karşı tarafın fotoğrafı görüp görmediği anlaşılabiliyor. Haliyle bu da spam maili atanların işini kolaylaştıracağa benziyor. Zira karşısındaki e-posta adresini gerçek bir kişinin sık aralıklarla kullandığını keşfeden spam dağıtıcılar haliyle gereksiz posta yığınıyla Gmail hesaplarına yağmur gibi spam yani gereksiz posta yağdırabilir.

Tüm bu açıklamaların aksine Google ise Gmail’in geniş çapta korunduğunu ve kötü niyetli kullanıcıların Gmail’in güvenlik duvarını aşmasının söz konusu olmadığını savundu.

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
2012 Byte Dergisi tüm hakları saklıdır Haber Yazılımı Haber Scripti