Gelecekte araçlarda küre biçiminde maglev tekerlekler kullanılabilir

Goodyear, gelecekteki otomobillerde maglev tekerleklerin yaygınlaşacağını öngörüyor.

Sosyal Hit: 3942 / Yorum: 0 / 22 Mart 2016 10:17
Gelecekte araçlarda küre biçiminde maglev tekerlekler kullanılabilir
-A +A

Günümüz otomobillerinde elektronik sistemlere geçişin yanı sıra motorlarında da değişiklikler yapılmaya başlandı. Artık elektrikli veya hibrit motorlar da seçenekler arasında. Bir süre sonra motorların tamamı muhtemelen elektrikliye dönecektir. Her ne kadar motor ve iç aksam tarafında değişiklikler yaşanıyor olsa da direksiyonların ve araçların dönüş sistemlerinde ciddi bir değişiklik bulunmuyor. Mekanik ve hidrolik direksiyonların yanına otonom araçlarla daha iyi çalışacak elektronik direksiyon sistemleri ekleniyor. Fakat bu sistemler de araçlarımıza daha fazla dönüş veya manevra kabiliyeti sağlayacak teknolojiler değiller. Goodyear, bunun önümüzdeki senelerde değişeceğini düşünüyor.

Dünyaca ünlü lastik markası Goodyear, gelecekte araçlarda maglev teknolojisini kullanan küre tekerleklerin kullanacağını öngörüyor. Maglev teknolojisi günümüzde süper hızlı (500 km/s civarında gidebilen) trenlerde kullanılıyor. Çok güçlü bir manyetik alan yaratılarak trenlerin havada gitmesini ve yer ile sürtünmesini sıfıra indirmesini sağlayan maglev teknolojisi, otomobillerin tekerleklerle olan temasını kesecek. Küre biçiminteki tekerlekler, yine maglev teknolojisini kullanarak her yöne doğru hareket edebilecek. Ayrıca tekerleği gözetleyen sensörler aracılığıyla tekerleğin dönüş açısı değiştirilerek tüm yüzeyinden faydalanılması sağlanabilecek.

Günümüzde bu teknolojinin önündeki en büyük engel, muhemelen maglev teknolojisi için gereken enerjinin yüksek olmasıdır. Belki batarya teknolojisi çok geliştiğinde, belki maglev teknolojisinin verimi arttığında Goodyear'ın öngörüsü gerçekleşir.

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
2012 Byte Dergisi tüm hakları saklıdır Haber Yazılımı Haber Scripti