Dijital Signage pazarı büyümeye devam ediyor

Technavio analistleri yayınladıkları son raporda global dijital signage pazarının 2016-2020 yılları arasında yıllık ortalama yüzde 5’lik büyümelerle 2020’de 14 milyar dolara ulaşmasını beklediklerini açıkladı.

Sosyal Hit: 2141 / Yorum: 0 / 22 Mart 2016 10:13
Dijital Signage pazarı büyümeye devam ediyor
-A +A

Dijital Signage (DS) uygulamaları sağladıkları sayısız avantaj sayesinde her geçen yıl daha da yaygınlaşıyor. DS, sıfır kâğıt kullanımı, zaman-maliyet israfı, dinamik içerik kontrolü, hedeflenen özel içeriğin gösterimi ve izleyicilerle güçlü etkileşim sağlama gibi artı değerleriyle öne çıkıyor. Dijital signage pazarının cirosal anlamda en geliştiği ülkeler arasında Çin, ABD ve İngiltere’yi saymak mümkün. 

Global Pazar Araştırmaları sektörünün güvenilir isimlerinden olan Technavio’nun son yayınladığı rapora göre, dijital signage pazarında herşey tozpembe değil. E-ticaret sektörünün büyük bir hızla büyümesi, perakende mağazaları ve buralarda kendine uygulama alanı bulan dijital signage pazarını da yavaşlatıyor. Dijital signage uygulamalarının yüzde 100 daha yüksek satış garanti etmemesi ve dolayısıyla yatırım getirisinin belirsiz olması da dijital signage pazarının büyümesini yavaşlatan/yavaşlatabilecek faktörler.

Technavio küresel dijital signage pazarının büyüklüğünü hesaplarken, dijital signage donanım ve yazılımının yanı sıra perakendeye, sağlık, eğitim ve diğer sektörlere sunulan hizmetlerin satışından elde edilen ciroyu göz önünde bulunduruyor. 
 
Geleneksel reklam mecralarına karşı avantajlar

Dijital signage görsel-işitsel teknolojilerin sunduğu esneklik avantajından etkili bir biçimde faydalanıyor ve artan bir hızla kamusal alanlarda basılı mecraların yerine geçiyor. Bu teknoloji ayrıca statik görüntüler kullanmak zorunda kalan basılı reklamların aksine dinamik içerikleri de kullanabiliyor.
Dijital signage daha yeşil bir uygulama olmasının yanı sıra müşteriyi daha içine çeken bir satın alma deneyimi sunuyor ve daha uygun maliyetli. Bu avantajlar da dijital signageı poster ve banner gibi daha geleneksel reklam mecralarına göre daha cazip bir alternatif haline getiriyor. Karşı etkileşim sağlayan dijital signage donanımları sayesinde – bunlar arasında dokunmatik profesyonel monitörler öne çıkıyor – müşteriler ilgilendikleri ürünler hakkında daha detaylı bilgilere daha eğlenceli ve zahmetsiz bir şekilde erişebilmelerinin yanı sıra örneğin kişisel cihazları aracılığıyla DS ile bağlantıya geçip cazip teklif ve kampanyalardan anında haberdar olabiliyorlar.

Sağlık ve bankacılık sektörlerinde durum

Dijital signage hastaneler ve diğer sağlık kurumlarının hastaları, ziyaretçileri ve çalışanları ile olan iletişimini bambaşka bir seviyeye taşımalarına olanak veriyor. Sağlık kurumunda dijital signage sistemleri lobilerde, bekleme salonlarında, kafeteryalarda ve hasta odalarında kendilerine sıklıkla yer bulmaya başladılar.
Hasta odalarındaki interaktif dokunmatik signage ekranları sayesinde gerçekleştirilecek olan medikal prosedürler hakkında videolar izlenebiliyor ve hastanın son durumu ayrıntılı bir şekilde görülebiliyor. Lobi ve bekleme alanlarındaki dijital signage uygulamaları ise daha ziyade hastanenin sunduğu hizmetlerin tanıtımı amacıyla kullanılıyor.
Bankacılık sektörü de daha yaygın bir şekilde dijital signage uygulamalarını kullanmaya başladı. Böylece bankalar ve finans kuruluşları kurumsal mesajlarını iletecekleri, hedefli kampanyalarını duyuracakları ve müşteri bağlılığını güçlendirecekleri daha etkin bir iletişim kanalını pazarlama portföylerine eklemiş oldular.

Dijital signage sistemlerinin dijital bir platform üzerine kurulmuş olmaları sayesinde, binlerce ulusal şubesi bulunabilen bankalar, tüm bu şubelerdeki içerikleri merkezi bir lokasyondan hızlıca değiştirebiliyorlar. Bilginin elektronik olarak yönetilebiliyor olması, bankalara muazzam bir tasarruf kapısı aralıyor. Artık bankalar sıklıkla değişen bilgilerin güncellenmesi için tonlarca broşür, poster ve veri tablosu basma zorunluluğundan kurtulmuş oluyorlar.

İnteraktif uygulamalar yaygınlaşıyor

Satıcılar interaktif dokunmatik ekranları son yıllarda kullanıma sokarak alışveriş deneyimini temelinden değiştirdi. İnteraktif dijital signage sistemleri dokunmatik ekranlar, hareket sensörleri ve akıllı cihazlardaki çabuk-cevap kodları (QR Code) sayesinde son-kullanıcılar/müşterilerin içerik ile etkileşime girmesini sağlayıp, teşvik ediyor, müşterilere “dokunarak”  akıllarında daha kalıcı bir yer ediniyor. 

İnteraktif ekranlar kullanıcıların müşteri verisi toplayıp analiz etmesini büyük ölçüde kolaylaştıracak. Müşteriler ile karşılıklı etkileşim sonucunda toplanan ve analiz edilen veriler özel indirimler, kuponlar ve diğer kampanyalar geliştirmek için kullanılabilir. Normal ekranlarda bulunmayan bu avantajları sayesinde interaktif dijital signage uygulamalarının önümüzdeki yıllarda daha da yaygınlaşacağını kabul edebiliriz.

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
2012 Byte Dergisi tüm hakları saklıdır Haber Yazılımı Haber Scripti